Czym jest polski program profilaktyki wykrywania raka piersi?Program profilaktyki raka piersi jest ważnym elementem polskiej polityki zdrowotnej, który ma na celu zmniejszenie zachorowań na raka piersi i poprawę wyników leczenia tej choroby. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce i na całym świecie. W Polsce, według danych Narodowego Instytutu Onkologii, rocznie zapada na nią około 17 000 kobiet, a ok. 2 000 osób umiera z tego powodu.

Działania, jakich można się spodziewać

Program profilaktyki raka piersi obejmuje szereg działań mających na celu zapobieganie zachorowaniu na tę chorobę lub wczesne jej wykrycie. W ramach programu zalecane są regularne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat, a także samobadanie piersi dla kobiet w każdym wieku. Badania mammograficzne są bezpłatne dla kobiet zarejestrowanych w programie i są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ponadto program zaleca edukację zdrowotną w zakresie profilaktyki raka piersi, promującą zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną, a także zachęcającą do regularnego wykonywania badań mammograficznych i samobadania piersi. W ramach programu prowadzone są również kampanie informacyjne, takie jak Dzień Piersi czy Ogólnopolski Tydzień Samobadania Piersi, które służą zwiększeniu świadomości zagrożenia związanego z rakiem piersi i zachęcaniu kobiet do regularnych badań.

Postaw na samobadanie piersi!

Program profilaktyki raka piersi jest skierowany do kobiet w wieku 50-69 lat, ale zalecane jest również regularne samobadanie piersi dla kobiet w każdym wieku. Samobadanie piersi polega na wizualnym i dotykowym sprawdzeniu piersi pod kątem wykrycia jakichkolwiek niepokojących zmian, takich jak guzki lub zgrubienia skóry. Samobadanie piersi jest proste i może być wykonywane przez każdą kobietę w domu, a jego regularność jest szczególnie ważna dla kobiet po menopauzie, gdy ryzyko zachorowania na raka piersi jest większe.

Warto pamiętać, że rak piersi jest chorobą, która może być wykryta we wczesnym stadium, gdy szanse na całkowite wyleczenie są największe. Dlatego też regularne badania mammograficzne i samobadanie piersi są tak ważne w profilaktyce tej choroby. Podejmując proste działania zapobiegawcze, możemy znacząco zwiększyć szanse na zdrowie i długie życie bez raka piersi.